Trendy w komunikacji marketingowej w 2019 roku

Trendy w komunikacji marketingowej w 2019 roku

Komunikacja marketingowa w 2019 nie zmieni się znacząco od tego, co obserwujemy już od początku 2018 roku, a nawet wcześniej. Content is a king to hasło niezmiennie istotne, a o jednym z głównych trendów, jakim jest personalizacja nawet na naszym blogu pisaliśmy już wielokrotnie. Przejdźmy jednak do rzeczy: co prognozują specjaliści od marketingu na najbliższe miesiące?

Po pierwsze: personalizacja

Pojawienie się wśród trendów na 2019 personalizacji nie powinno zaskakiwać. Spersonalizowana komunikacja od kilku lat jest głównym elementem strategii marketingowych, a i w najbliższych miesiącach jej rola się nie zmieni. Przewidujemy, że nie ulegnie to zmianie również w wielu kolejnych latach.

Przekaz dający wrażenie „szytego na miarę”, dopasowany do indywidualnych preferencji konsumentów  – właśnie tego oczekuje się obecnie od marketerów. Użytkownicy przyzwyczaili się już, że trafiają do nich spersonalizowane wiadomości e-mail, w sklepach internetowych widzą przygotowane specjalnie dla nich rekomendacje, a Google czy Facebook serwuje skrojone pod ich potrzeby reklamy. Dopasowana treść staje się więc numerem 1 w komunikacji marketingowej.

Po drugie: content

Dlaczego content zawsze będzie wiodącym trendem w marketingu? Bo nie jest to moda, która przemija. Treść w marketingu była obecna od początku, stając się trendem górującym nad innymi. Zmienia się forma jej przekazu, ale nadal to treścią buduje się komunikację. Content marketing przekazuje informacje, uczy klientów, ale też ich bawi, a przede wszystkim jest dla nich użyteczny.

Po trzecie: obsługa klienta

Obsługa klienta w 2019 roku wiąże się mocno z wspomnianą już personalizacją i marketingiem treści. W obliczu bezpośredniej komunikacji firm z klientami, stosowania wielu kanałów dialogu, nie można pominąć pracy nad wysoką jakością kontaktu z klientami w strategii marketingowej.

Coraz częściej konsumenci kierują swoje pytania, prośby o poradę czy informacje przez takie narzędzia jak live chat, oczekując natychmiastowych odpowiedzi. Kluczowe jest więc zatrudnianie do działów obsługi klienta osób, które będą potrafiły być w pełni zaangażowane, reagować efektywnie, szybko i merytorycznie na kierowane do nich zapytania.

Wyzwanie: automatyzacja i AI

Automatyzacja, która ułatwia pracę marketerom, ale z drugiej strony personalizacja… Automatyczna komunikacja z klientami może znacząco poprawić wspomnianą już jakość obsługi klienta – treści wysyłane są bowiem natychmiast i bezpośrednio. Jak pogodzić jednak automatyzm z indywidualnym podejściem do każdego z konsumentów czy użytkowników?

Tu z pomocą przychodzi coraz bardziej rozwijająca się sztuczna inteligencja (AI). Wykorzystanie w marketingu (i w codziennym życiu!) botów czy maszyn, które uczą się i rozwijają będzie największym wyzwaniem nadchodzących lat. Potwierdza to ogromne zainteresowanie użytkowników, jakie wywołało pojawienie się w polskiej edycji językowej aplikacji Asystent Google.