Chcesz, by klienci sami pisali do Ciebie na chacie? Wykorzystaj autozaczepki!

Chcesz, by klienci sami pisali do Ciebie na chacie? Wykorzystaj autozaczepki!

Jedną z najprostszych i jednocześnie najbardziej efektywnych metod zachęcenia gości do korzystania z chata na Twojej stronie jest ustawienie autozaczepek. Wystarczy jedna automatyczna wiadomość, by powiększyć liczbę rozmów z gośćmi online nawet kilkukrotnie.

Czym jest autozaczepka (trigger)?

System chata pozwala na wysłanie automatycznych wiadomości do użytkowników strony po wykonaniu przez nich określonych akcji. Taką akcją może być przejście na konkretną podstronę lub spędzenie w obrębie witryny określonego czasu. Automatyczne wiadomości, które inteligentny system chata sam przesyła do gościa online nazywane są właśnie autozaczepkami.

Autozaczepka (ang. trigger) stanowi pierwszą wiadomość wysłaną do gościa, a jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na chat na stronie oraz zachęcenie do przeprowadzania rozmowy z konsultantem. Jest sygnałem dla Twojego potencjalnego klienta, że jesteś online i w każdej chwili możesz mu pomóc.

Jakie autozaczepki ustawić?

Przygodę z autozaczepkami warto zacząć od jednej, ogólnej, która będzie pojawiać się gościom online, trafiającym na stronę i poruszającym się w obrębie całej witryny. Kryterium decydującym o wyświetleniu takiej wiadomości jest czas – zostanie ona automatycznie wysłana do każdego odwiedzającego stronę, który spędzi na niej określony w Panelu Klienta „czas online”. Może być to np. 10 lub 15 sekund.

Taka ogólna autozaczepka powinna być podobna do klasycznego pozdrowienia „W czym mogę pomóc?”, które słyszymy od sprzedawców w sklepach stacjonarnych.

Można pokusić się o ustawienie większej liczby autozaczepek – dedykowanych wiadomości automatycznych na poszczególnych podstronach witryny, których treści nawiązują do tego, co gość aktualnie przegląda. Trzeba być jednak ostrożnym, by odwiedzający stronę nie byli atakowani zbyt dużą ilością automatycznych komunikatów.

Zalecamy, by nie wysyłać do jednego gościa więcej niż 2 autozaczepki.

Najlepiej wysyłać do jednego gościa maksymalnie 2 automatyczne wiadomości. Chat jest narzędziem do kontaktu z realną osobą i nadmierne przejawy automatyzmu mogą być odbierane przez odwiedzających stronę negatywnie. Z tego też powodu warto pamiętać o tym, by raz na jakiś czas zmieniać treść automatycznych wiadomości. Powracający goście nie będą mieli wtedy wrażenia, że otrzymują wciąż tą samą informację.

Rolą automatycznej wiadomości jest zachęcenie do rozmowy. A ten cel autozaczepka realizuje wyśmienicie – po jej ustawieniu, liczba przeprowadzonych rozmów z gośćmi na stronie wzrasta nawet o kilkaset procent.