Dlaczego chat jest lepszy od telefonu lub maila?

Dlaczego chat jest lepszy od telefonu lub maila?

Osoby zainteresowane Twoją ofertą mogą kontaktować się na kilka sposobów. Emaile, telefony, formularze kontaktowe – te wszystkie metody stosowane są przez większość stron internetowych. Internauci, nauczeni łatwością komunikacji znaną z social media, aplikacji mobilnych czy komunikatorów internetowych szukają jednak jeszcze szybszych i bardziej bezpośrednich form kontaktu. Właśnie dlatego na coraz większej liczbie stron udostępniana jest możliwość komunikacji poprzez live chat.

Na pewno umożliwiasz odwiedzającym Twoją stronę www wysłanie emaila lub kontakt przez formularz. Co to oznacza dla potencjalnego klienta? Konieczność przechodzenia do swojej skrzynki pocztowej lub podawanie danych w formularzu kontaktowym i wysyłkę wiadomości z poziomu Twojej strony.

Gdy wiadomość trafi już do Ciebie, czeka w kolejce na Twoją odpowiedź. W przypadku kontaktu mailowego na linii potencjalny klient – firma, uzyskanie odpowiedzi na pytanie w ciągu 1 h to znakomity wynik. Twoja odpowiedź często rodzi nowe pytania, więc potencjalny klient wysyła do Ciebie kolejny email… i tak korespondencja do momentu podjęcia jego decyzji o zakupie Twoich produktów czy zamówieniu usług może trwać nawet kilka dni.

Nieco lepiej sytuacja przedstawia się w przypadku telefonów. Gdy użytkownik zdecyduje się już skontaktować z Tobą w ten sposób, rozmowa pozwala na ustalenie szczegółów i uzyskanie odpowiedzi w krótszym czasie, na bieżąco. Nie zapominaj jednak, że internauci lubią korzystać z form internetowych – cenią sobie swobodę e-komunikacji. Wykonanie telefonu czasem nie jest możliwe w momencie przeglądania witryny, wymaga również dodatkowego zaangażowania. Taki kontakt jest też zazwyczaj już bardziej formalny.

Co bardzo ważne, telefony mogą być również bardzo angażujące dla Ciebie i Twoich pracowników. Jeśli klienci mają drobne pytania o produkty i usługi, kontaktują się telefonicznie tylko po to, by sprawdzić ich dostępność czy poznać ceny – może to oznaczać wiele bardzo krótkich rozmów telefonicznych, które ktoś z ramienia firmy musi przeprowadzać.

A gdyby połączyć szybkość komunikacji znaną z rozmów telefonicznych ze swobodą korespondencji online?

Live chat to narzędzie gwarantujące szybką i przede wszystkim bezpośrednią komunikację. W myśl zasady „jest pytanie – jest odpowiedź”. Dzięki temu klienci uzyskują informacje, nawet te dotyczące drobiazgów, szybko i bez dużego zaangażowania pracowników. Jeden konsultant na chacie może prowadzić wiele takich rozmów jednocześnie, w przeciwieństwie do telefonów, gdzie kontakt jest jeden na jeden.

Chat umożliwia szybkie udzielenie informacji wielu osobom przy mniejszym zaangażowaniu Twojego czasu i pracy – czy może być lepsze rozwiązanie?