Jak rozmawiać z gośćmi na stronie przez live chat?

Jak rozmawiać z gośćmi na stronie przez live chat?

Chcesz zainstalować live chat na swojej stronie czy sklepie internetowym, ale nie wiesz, w jaki sposób rozmawiać z odwiedzającymi Twoją witrynę? Przeczytaj ten tekst, a nie będziesz miał już wątpliwości.

Odpowiadaj jak najszybciej

Najważniejszy jest czas. Badania pokazują, że internauci chcą otrzymywać odpowiedź na swoje pytania natychmiast, już w trakcie odwiedzin strony internetowej. Aż 45% z nich nie dokona zamówienia produktów lub usług, jeśli szybko nie rozwieje swoich wątpliwości.

Właśnie dlatego live chat może znacząco podnieść sprzedaż. Warunkiem jest jednak zachowanie jak najkrótszego czasu reakcji. ChatoBee informuje o każdej nowej wiadomości powiadomieniem i sygnałem dźwiękowym, więc nie sposób jej przeoczyć.

Styl wypowiedzi dopasuj do branży… i rozmówcy!

Prowadzenie rozmów na chacie nie jest skomplikowane. Mechanizm przypomina ten, jaki znamy z komunikatorów internetowych czy aplikacji takich jak Messenger. Korzystając z wymienionych narzędzi zazwyczaj kontaktujemy się prywatnie, a live chat służy do kontaktów z potencjalnymi i obecnymi klientami. Wiele osób napotyka więc na problem, jaki ton i styl wypowiedzi przyjmować w rozmowach, które, choć nie tak formalne jak telefon czy email, mają niewątpliwie charakter biznesowy.

Najważniejsza zasada mówi o dopasowaniu sposobu prowadzenia rozmów do branży. Są takie działalności, w których nie wypada używać języka innego niż ten formalny. Będą do nich należeć np. kancelarie prawne, często instytucje publiczne czy też organizacje pozarządowe. Na ich stronach live chat jako narzędzie komunikacji sprawdzi się znakomicie, jednak styl wypowiedzi powinien pozostać oficjalny.

Inaczej rozmowy będą prowadzić konsultanci obsługujący chat na stronie klubu muzycznego, kawiarni czy start-upu kierującego swoje produkty czy usługi do młodych odbiorców. W tym przypadku zdecydowanie polecamy użycie stylu nieformalnego.

Sposób prowadzenia rozmowy należy dopasować również do samego rozmówcy. Jeśli gość zaczyna rozmowę od języka potocznego, to nie powinniśmy odpowiadać mu bardzo oficjalnie. Ważne jest, by odwiedzający stronę czuł się podczas wymiany wiadomości na chacie swobodnie i miał pewność, że rozmawia z realną osobą.

Korzystaj z szablonów odpowiedzi

Odwiedzający Twoją stronę mają zazwyczaj podobne pytania dotyczące oferowanych przez Ciebie produktów czy usług. Warto więc przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Można je dodać w Panelu Klienta jako szablony odpowiedzi i korzystać podczas rozmowy, wstawiając znak „#” i wybierając z listy rozwijanej.

Dzięki nim masz możliwość udzielania szybkiej i dokładnej odpowiedzi, zawsze gdy gość na Twojej stronie jej poszukuje. To rozwiązanie usprawnia prowadzenie rozmowy i umożliwia przekazanie wszystkich niezbędnych informacji.

Rozmowa z gośćmi na stronie nie jest trudna. Najważniejsze jest, by odpowiadać szybko i konkretnie, udzielając informacji i rozwiewając wątpliwości osób zainteresowanych ofertą.