Chat na stronie – wyższa konwersja odwiedzin

Chat na stronie – wyższa konwersja odwiedzin

Strona czy sklep internetowy służą pozyskaniu odbiorców usług i produktów, czyli po prostu powiększeniu grona klientów. O tym, w jakim stopniu liczba odwiedzin przekłada się na wzrost sprzedaży, zamówień czy zapytań, mówi wskaźnik konwersji. Badania pokazują, że live chat może znacząco wpłynąć na poprawę konwersji, czyli efektywność odwiedzin.

Właściciele witryn www oczekują wielu akcji od użytkowników, którzy je odwiedzają. Może być to zakup produktów/złożenie zamówienia, ale też dokonanie rejestracji, przesłanie zapytania, pozostawienie kontaktu czy zapisanie się do newslettera. Liczba wykonanych przez użytkowników akcji do odwiedzin to współczynnik konwersji. Średnio wynosi on ok. 2%.

Konwersja organiczna jest stosunkowo niska, dlatego warto wykonać działania, które mogą sprawić, że jej współczynnik wzrośnie. Jednym z bardzo skutecznych sposobów na powiększenie konwersji jest zainstalowanie narzędzia typu live chat na stronie www.

Jak live chat wpływa na konwersję?

Okazuje się, że live chat jest najszybszym i jednym z najłatwiejszych do wprowadzenia rozwiązań, które wpływają na powiększenie konwersji. Badania pokazują, że dzięki możliwości rozmowy na żywo, potencjalni klienci chętniej kupują, rejestrują się i wysyłają zapytania. Live chat może generować, według różnych badań, nawet 4 do 8 razy więcej leadów niż zapewnia strona www bez tego narzędzia (takie dane przedstawił kissmetrics.com).

Jednym z przykładów jest case study zaprezentowane przez serwis Inbound Horizons. Autorzy badania chcieli sprawdzić, jaka jest efektywność live chatów na stronach i sklepach internetowych. Przez 60 dni sprawdzali konwersję odwiedzin – wyniosła ona w tym okresie 2,1%.

Następnie zainstalowano chat i nie zmieniając nic więcej na stronach, prowadzono rozmowy na żywo z użytkownikami przez kolejne 60 dni. Okazało się, że w wyniku tych działań konwersja wzrosła ponad dwukrotnie, a jej współczynnik osiągnął poziom ok. 4,6%.

Internauci ponad wszystko cenią możliwość otrzymania szybkich odpowiedzi na swoje pytania. Rozmowa na żywo umożliwia im uzyskanie informacji na bieżąco, podczas odwiedzin strony www. Chat jest wygodnym i błyskawicznym sposobem na rozwianie wątpliwości potencjalnego klienta i zachęcenie go do złożenia zamówienia – właśnie dlatego jego wpływ na konwersję odwiedzin jest tak duży.